Těšte se na články:

Článek o nabíječkách a nabíjení
Článek o profesionálních pěstírnách akvarijních ryb
Další zážitky z letiště - videa
Článek o malém letadle-"vozembouchu"...
Článek o dvouplošníku z dílny Miroslava Lokajíčka
Nový rourolet II od Jiřího Doležala
Dvoumetrový Radian z Ameriky
Hexakopter v akci
Návštěva u modeláře Petra Kramosila
Článek o regulátorech
Fox od firmy Kostka model
a mnoho dalších....

Náhodné foto

Aeroflot 593 58 44 62 16 amm_5519 21se9420 amm_6134 3 247945_tygr-pareni-tygrice
V březnu 2010 přinesl na „naše“ letiště člen týmu  videokopteru  Miroslav Lokajíček  malé, a letově velmi sympatické letadlo. I ostatní členové naší „party“ si jej velmi rychle oblíbili. Jeho vývoj trval téměř 2 roky, samotná stavba byla hotova za 2 zimní večery, ovšem letové vlastnosti tohoto stroje jsou úžasné, málokterý z menších strojů se tak velmi příjemně pilotuje. Vždy po několika zkušebních letech na něm Míra něco „poladil“, a dnes Vám tento stroj podrobně představím

 

Technická data :
Rozpětí (mm) 700 mm
Délka (mm) 580 mm
Letová hmotnost 235 g
Plošné zatížení 12g/dm2
Plocha 19 dm2
Ovládané        funkce směrovka, výškovka, křidélka a  motor

 

 

210 Letadlo je vyrobeno z desek EPP (extrudovaný polypropylen – hmota podobná polystyrenu, ale pevnější), a jeho stavba začala již v roce 2008, kdy si Míra řekl, že postaví malý cvičný akrobatický dvouplošník s minimálními nároky na prostor pro létání. „Při stavbě jsem se řídil heslem, že z EPP lítá všechno, a co je lehké létá pomalu a tudíž tomu stačí málo prostoru“ říká Míra. Ano, to se sice lehce řekne, a je to jistě pravda, ovšem kdo se již někdy pouštěl do vlastní konstrukce jakéhokoliv stroje ví, že teorie je praxi na hony vzdálena…

Trup stroje je vyroben z 20mm EPP, který tak svou tuhostí tvoří dostatečně pevný základ celého letadla, což je ještě umocněno vlepenou uhlíkovou tyčkou. Lože motoru je vyrobeno z 3 mm silné překližky. Stejně tak jako trup, tak i křídla a vlastně celý stroj jsou stavěny „od oka“. Mírovo oko na stavbu křídel zvolilo opět materiál EPP, tentokrát síly 7mm, vyztužený uhlíkovými tyčkami. Ostatní díly byly vyrobeny ze stejného materiálu tloušťky 5mm.

214 Jako pohon byl zvolen motor firmy Turnigy 100W/1450 otáček na volt, a jako nejvhodnější vrtule se po mnoha pokusech ukázala typ APC 7×4. S ní se doba akrobatického letu pohybuje spolu s baterií  Li-pol 11,1V / 450mA na hranici 8 minut. Regulátor postačil o výkonu 12 A, a serva na směrovku a výškovku byla zvolena 6-ti gramová. Servo, které ovládá křidélka bylo zvoleno  8-mi gramové. Úhly nastavení jsou podle konstruktéra blízké nule, a těžiště bylo nalezeno systémem pokus – omyl.

Letové vlastnosti, jak jsem již výše napsal, jsou velmi příjemné, letadlo se ve vzduchu otočí doslova na „pětníku“. Kubánská osma, tlačený přemet či kolmý výkrut jsou s tímto dvojplošníkem doslova brnkačka. Tímto strojem se mi opět potvrzuje staré pravidlo zlatých českých rukou, a jelikož Míra stroj půjčil na letišti každému zájemci, který ho požádal, tak z úst mnoha pilotů jsem slyšel to, co jediné lze na tento svými vlastnostmi vynikající letoun říci : Míro, za tenhle kousek máš rozhodně jedničku !

 

A ještě trochu teorie:

Dvouplošník (ve starší literatuře též dvojplošník) je letadlo s dvěma pevnými nosnými plochami podobného rozpětí nad sebou. Jedno křídlo je umístěné na spodní hraně trupu, nebo pod ní, druhé se nachází nad trupem na speciální vzpěrové konstrukci a je zpravidla více vpředu. Dnes se lze s dvouplošníkem setkat ojediněle u sportovních, akrobatických nebo ultralehkých letadel, jinak už patří do historie.

Dvouplošníky umožňovaly v době počátků letectví řešit problémy s nutnou plochou křídel, hmotností a tuhostí konstrukce. Zdánlivě by měl mít dvouplošník dvojnásobnou nosnost proti jednoplošníku se stejným rozměrem nosné plochy. Tento předpoklad je však částečně eliminován interferencí mezi nad sebou umístěnými plochami, takže skutečná nosnost je o několik desítek procent nižší.

 

 

Video k tomuto článku se připravuje.

 

Text a foto Martin Mithofer

Odešlete stránku přátelům do sociálních sítí….

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Translator

Počítadlo přístupu

TOPlist

Testovací tlačítko

Zde si můžete vyzkoušet tlačítko PAYAPAL jestli Vám funguje platba přes internet. Viz článek o paypalu v sekci Návody.

Archiv

Nejnovější foto

7 247901_ 247899_ 247898_ 247897_ 247896_ 247895_ 247894_ 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293

Mapa větru