Těšte se na články:

Článek o nabíječkách a nabíjení
Článek o profesionálních pěstírnách akvarijních ryb
Další zážitky z letiště - videa
Článek o malém letadle-"vozembouchu"...
Článek o dvouplošníku z dílny Miroslava Lokajíčka
Nový rourolet II od Jiřího Doležala
Dvoumetrový Radian z Ameriky
Hexakopter v akci
Návštěva u modeláře Petra Kramosila
Článek o regulátorech
Fox od firmy Kostka model
a mnoho dalších....

Náhodné foto

68 2 271 31 146 amm_5107 94 21-2-2010_14-34-14 93 44

 

268

Mé úplně první letadlo, které mě vlastně uchvátilo zcela náhodou v jedné modelářské prodejně, kam jsem zašel původně kouknout na vláčky, bylo dvoumetrové letadlo Radian. Tenkrát jsem věděl o leteckém modelářství jen to, že se letadla pouštějí jakousi speciální vysílačkou. Líbilo se mi na něm rozpětí, a bylo mi velmi sympatické, že je k dispozici i v kompletu s vysílačem, baterií, a nabíječkou.  A tak to vlastně vše začalo….

 

 

Technická data :
Rozpětí 2000 mm
Délka 1140 mm
Hmotnost 850 g
Motor: 480 brushless outrunner, 960Kv
Ovládané funkce: směrovka, výškovka a motor
Regulátor 30A
Baterie 1000-2200 mA
Těžiště 62 mm za náběžnou hranou křídla
Výrobce Parkzone USA

 

Opsal jsem si tedy typ letadla, na internetu doma našel nějaká videa a „pokecání“ o tomto stroji. Na videích vypadalo vše velmi jednoduše: Když letadlo padá, tak přidat plyn a přitáhnout výškovku, když je zase moc vysoko, tak ubrat plyn a plachtit si kam mě napadne…..óóóóóch jak hluboce jsem se mýlil!!!!!! 285

Letadlo jsem si pochopitelně hned druhý den koupil i s vysílačem 2,4 Mhz Spektrum DSM 2, doma jsem vše za pár minut sestavil, dobil přiloženou baterii, a nemohl se dočkat druhého dne, až si půjdu zalétat. Hlavou se mi před spaním honily myšlenky, jak si musím koupit ještě další baterie, abych mohl létat déle.

Dopoledne jsem jako vždy přeskočil snídani, a jen tak u čaje čekal na kolegu, až přijede, abychom mohli vyrazit na pole. Hlavou se mi honilo, jak bude čubrnět na mé majestátní letadlo ve vzduchu, nezapomněl jsem na hadřík, abych když bude mokrá tráva letadlo po přistání utřel, aby dlouho vydrželo.

Na pole jsme dorazili v napětí, jaká to bude paráda, a bez okolků jsem letadlo sestavil, otestoval funkci vysílače, a kolega mi letadlo hodil ….. Jak jsem silně zabral motorem, tak se letadlo vzneslo do výšky, a já bezhlavě začal kvrdlat pákami na vysílači, což bych přirovnal k tomu, když hokejisté stojí na buli a rozhodčí jim tam právě hodil puk. Asi po 4 vteřinách letu se letadlo řítilo přímo na zem, a než jsem stačil zareagovat, bylo asi tak o 30 cm kratší.  Zajímavé je, že široko daleko byla jen jedna jediná louže, a já se trefil ale úplně přesně přímo do ní! Asi tam byl zabudovaný nějaký magnet….. trefil jsem se do ní příští let úplně stejně, a pak ještě několikrát….. Při dopadu se ozvalo svištění, a pak mohutné šplouchnutí, a jak se EPP roztříštil nárazem, tak i několikavteřinové sněžení… Nebylo tedy co lepit, a odpoledne jsem koupil nový trup, a vše vlastně úplně na chlup druhý den zopakoval…. Takže jsem opět koupil nový trup, a k tomu sadu letadla Easy Star, o kterém si můžete přečíst ZDE. Poradil mi to pan prodavač , (zdravím pane Šebku…) že s Easy Starem se naučí létat i ten největší debil na světě…. ( to nevěděl o mém „umění“) a tak jsem mu trochu nevěřil. Byl jsem rozhodnutý, že se to prostě naučím, že to zvládnu, a roztřískám ho třeba tisíckrát…. Jako akvarista jsem dosti trpělivý člověk, a to se mi také při tomto počinu vyplatilo. Vždy jsem se teoreticky poučil z předchozích chyb, a snažil jsem se jich příště vyvarovat. Pokaždé když jsem jel znovu a znovu na pole jsem cítil, jak mně bolí žaludek z obavy, jak to dnes dopadne. Když se mi povedlo po 150 metrech s Easy Starem přistát, tak jsem z toho byl tak šťastný, jako kdybych vyhrál ve sportce. (No v dnešní době to asi již neplatí, ale byly doby, kdy Sazka výhercům výhry vyplácela… – poznámka pro mladší čtenáře) Pokusil jsem se vše zopakovat, a zase se mi povedlo přistát…. A pak znovu a znovu, a vždy trval let o trochu déle. Až jsem zjistil, že potřebuji další baterku, pak ještě jednu, pak lepší nabíječku, pak vysílač s pamětí, na o už jsem v „tom“ lítal na plné pecky… a pak jednou jsem vzal s sebou i Radiana, hodil ho, a vylítal baterii, přistál s ním, vše sbalil, a jel domů s pocitem, že to mělo smysl……

289 Letadlo Radian, který k nám dováží Astramodel je ve vzduchu velmi hodné, reaguje přesně tak,jak chcete, a má dostatečně silný motor. Původní akumulátor 11,1V/1300mA jsem zaměnil za větší kapacitu 2200mA, se kterým létám cca hodinu, podle toho jak „blbnu“. Ani nebylo třeba letadlo při výměně baterie kvůli těžišti dovažovat. Lítá i v dosti silném větru, což je vidět na videu. Jelikož je letadlo bílé, natřel jsem jej později na žluto, a to tak, že jsem nejdříve vše namatlal Sokratem rozředěným cca 1:5 s vodou, a poté Balakrylem, a opravdu to drží. Je to letadlo jako dělané na pohodový let, a s přehledem unese i 250g kameru. Výhodou je, že je autostabilní, takže pokud začátečník neví, stačí dát ruce z kniplů, a letadlo se srovná. Přece jen bych však jako první model doporučoval např. Easy Stara, a nebo některé napodobeniny, které se k nám dovážejí z Číny. Mezi další výhody vyzdvihuji zejména dostupnost všech náhradních dílů, protože  i když už je pilot šikovný a trénovaný, tak se prostě někdy může stát, že s tím švihne o zem – zejména při blbnutí, a pak když jsou náhradní díly dostupné neskončí letadlo někde v garáži.

A aby zde nebyla pouze chvála, je třeba si také říci, co mi po několika sezónách s Radianem na poli vadí? Nejsem žádný prodejce těchto letadel, ale tento stroj opravdu snad nemá chybu, možná snad jen dosti vysoká cena, která je však vyvážena vysokou kvalitou. I přesto, že jsem ve svých modelářských začátcích s Radianem práskal o zem jak na běžícím pásu, přesto elektroniku, křídla ani motor nebylo potřeba nikdy vyměnit.

Každému, kdo si chce opravdu pohodově zalétat a nemusí při tom dělat akrobatické figury mohu Radiana ze srdce doporučit. Ve vzduchu je krásně majestátní, a přitom se vejde i do kufru malého auta. S kolegy mu říkáme „král oblohy“ a to je míněno upřímně, a bez nadsázky.

Text Martin Mithofer

Foto Martin Mithofer a Parkzone

Video jak létá Radian:

.

Odešlete stránku přátelům do sociálních sítí….

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Translator

Počítadlo přístupu

TOPlist

Testovací tlačítko

Zde si můžete vyzkoušet tlačítko PAYAPAL jestli Vám funguje platba přes internet. Viz článek o paypalu v sekci Návody.

Archiv

Nejnovější foto

7 247901_ 247899_ 247898_ 247897_ 247896_ 247895_ 247894_ 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293

Mapa větru